MENY

Peace & Love City blir Borlänge Bandy igen!

Vid Borlänge Bandys senaste styrelsemöte fattades beslutat att gå tillbaka till det gamla namnet på klubbens seniorlag som i tre säsonger fått heta Peace & Love City med Jocke Nyström (tillbaka i år), Pelle Fosshaug och Thomas Linder som tränare.


– Namnbytet känns bra, vi går tillbaka till rötterna igen. Det marknadsmässiga värdet vi fick av att heta Peace & Love City kan ha klingat av, jag tror att vi vinner på den här ändringen, säger klubbens nye ordförande Fredrik Zetterström.


Under de tre säsongerna seniorlaget spelade under namnet Peace & Love City blev placeringarna i den allsvenska serien fyra, sexa respektive elva. Namnet P & L City föll inte alla medlemmar på läppen och nu var det alltså dags att återgå till det gamla, kända namnet.


– Vi kanske kan få lite extra uppmärksamhet på det, flera medlemmar tycker nog att det är bra med det nygamla namnet.


Samarbetet med själva festivalen Peace & Love kommer troligen ändå att fortsätta. Formerna för detta är inte klara.


Bookmark and Share

Webdoc CMS